Kellele väljastatakse ravisukad retseptiga ning kes väljastab ravisukad retseptiga

Mis on põhjused, mis annavad õiguse retseptiga ravisukad saada?

Kirjutame siin artiklis, mis on põhjused, et saada ravisukad retseptiga ja
kes retsepte väljastavad. Sukkade retsepti teema on keeruline nii arstidele kui patsientidele. Oleme end kurssi viinud viimaste seadustega. Uuri julgelt, mis on Teie võimalused. Sukad on kallid – kui Teie probleem annab retseptivõimaluse, siis kasuta seda. 

 

Venoossed probleemid

Venoossete probleemide korral, on Teil võimalik saada haigekassa 90%soodustusega ravisukad, ravipõlvikud või ravikompressioon sukkpüksid ja haavandi põlvikute komplekt. Juhul kui Teil on diagnoosi koodid, mis võimaldavad retsepti väljastada ning sobilikud tooted on haigekassa andmebaasis registreeritud, siis oleks mõistlik soodustusest osa saada.

Retsepti kirjutamise õigus, soodustust saava diagnoosi määramise korral, on ka perearstidel.

Järgnevad probleemid liigituvad soodustust saavateks:

  • Varikoos (ulcer) haavand jalal
  • Krooniline venoosne puudulikkus ehk veenipuudulikkus
  • Alajäsemete veenilaiendid ehk vaariksid põletikuga ehk veenipõletik
  • Veenilaiendi ehk veenikomud ehk vaariksid
  • Tromboosi ravi toetamiseks

 

Lümfiprobleemid

Lümfitursetega inimesed kellel on tekkinud tugev, tihke  turse peale traumat, operatsiooni või muul põhjusel  ja ükskõik millises keha osas, palume pöörduda perearstile või raviarstile ja küsida saatekirja taastusarstile. Taastusarst, kes töötab asutuses, kus teostatakse ka lümfiteraapiat, saab Teile vajadusel määrata paistetuse alandamiseks lümfiteraapiat. (Eesti Haigekassa koodiga 7058.)  Kui Teil on vastava koodiga läbitud teraapia, saab Teile lamekoes tugeva, väheveniva  erimõõdus ravikompressioonitoote retsepti väljastada. Ja korduvretsepti kirjutamise õigus on alates selle aasta jaanuarist 1.01 2021 ka perearstidel.

Järgnevad probleemid liigituvad soodustust saavateks:

  • Onkoloogilised operatsioonid
  • Sekundaarne ja primaarne lümfostaas
  • Kaasasündinud lümfihäire
  • Traumajärgne tugev  turse
  • Lipödeem

Kellel on õigus retsepti kirjutada?

Kompressioon toote saab retseptiga väljastada:

-kirurg,
-onkoloog,
-günekoloog,
-uroloog
-dermatoveneroloog.

Edaspidised retseptid järgmiseks 6 kuuks saab väljastada juba ka perearst

Kui Teile ei ole mingil põhjusel võimalik väljastada kompressioon toote retsepti või ei ole mingil põhjusel võimalik Teile määrata Haigekassa poolt kompenseeritud lümfiteraapiat ja survesidumist, siis palun võtke meiega ühendust ja leiame koos Teile kõige sobilikuma lahenduse.

UUDIS:  
Alates 2021 jaanuarist saad lümfi haiguse raviks aastas KAKS TOODET haigele jalale või käele!

11. detsembril 2020 allkirjastas sotsiaalminister uue haigekassa meditsiiniseadmete loetelu, mis hakkas kehtima 1. jaanuaril 2021.

Loetelu puudutavad erinevad andmetabelid on leitavad Meditsiiniseadmete ja abivahendite andmekogu kodulehel.

Lümfiprobleemide lümfitursete ja lipödeemiga patsientidele hüvitab EHK  lamekoes tugevast kangast ravisukad kuni 90% ulatuses. Ravitoote hind sõltub toote mudelist.

Milliseid kompressioontooteid saab haigekassa soodustusega?

Lümfiprobleemide korral: sukkpüksid, sukad, varrukad, põlvikud, kinnas, öösukk ja –varrukas.

Haigekassa võtab kindlustatud isikule vajalike erimõõdus lamekoes tekstiilist meditsiiniliste kompressioontoodete eest tasu maksmise kohustuse üle II ja III staadiumi LÜMFÖDEEMI ja III staadiumi LIPO-LÜMFÖDEEMI kompleksse turset alandava teraapia (CDT) järel, kui teraapiaga on saavutatud parim võimalik ravitulemus, järgmises ulatuses:

  1) ühe jäseme või muu kehapiirkonna turse korral kuni 2 kompressioontoote eest  kuue kuu jooksul;

  2) vähemalt kahe erineva jäseme või muu kehapiirkonna turse korral kuni 4 kompressioontoote eest kuue kuu jooksul.

Milliseid kompressioontooteid saab haigekassa soodustusega?

Veeniprobleemide korral:  ravisukad, ravisukkpüksid, ravipõlvikud.

Kui Teil on retsept siis (broneeri aeg) ja valime Teile kõige sobilikuma toote.

Haigekassa võtab kroonilise venoosse puudulikkusega või venoosse haavandiga (RHK 10 diagnoosikoodid I83.0, I83.1, I83.2 ja I87.2) kindlustatud isikule vajaliku kompressioontoote eest tasu maksmise kohustuse üle kuni kahe kompressioonpõlviku või -suka või ühe paari kompressioonsukkpükste eest kalendripoolaastas.

Eeltingimuseks on, et krooniline venoosne puudulikkus (CEAP (Clinical-Etiological-Anatomical-Pathophysiological) klassifikatsiooni järgi C4–C6 klass) on diagnoositud vastavalt ravijuhendi: „Jala veenilaiendite ja kroonilise venoosse puudulikkuse diagnoosimine ning ravi, 2019“ soovitustele ning ravidokumentatsioonis on objektiivset leidu kirjeldatud ja CEAP klassifikatsiooni C-komponendi valikut põhjendatud

RKH 10 diagnoosi koodid:
I83.0 Alajäseme mistahes osa varikooshaavand
I83.1 Alajäsemete vaariksid põletikuga
I83.2 Alajäsemete vaariksid haavandi ja põletikuga
I87.2 Perifeerne: krooniline veenipuudulikkus

Tähelepanu!

Haigekassa poolt -90% soodustuse arvestamisel võetakse aluseks odavama toote piirhind!

Kui meditsiini seadmete rühmas on kaks võrreldavat toodet, (kahe erineva hinnaga sukk) on ravikindlustuse seaduse paragraph 481 lõike 3 alusel haigekassa poolt 90% tasu maksmine odavama toote piirhind.


NÄIDIS: Haigekassa soodustuse arvutamine

Näidiseks võtame retseptitoote – Lamekoes sukkpüksid.


Odavaim HK nimekirjas olev toode konkreetse diagnoosi korral on Medi, Mediven 550 ccl2, HIND 360 eur. Haigekassa tasub sellest 90% ehk 324eur.

ARVUTUSKÄIK KLIENDILE: Klient saab -90% soodustust ja tasub omaosaluse 10% ehk (360eur-324eur=36eur) Sukkpükste soodushind on seega 36eur

Samaväärne toode, sama diagnoosi korral, sama ülesandega turse hoidmisel, kuid teise koega, teistsuguse materjaliga sukkpüksid. Toode on samamoodi Haigekassa soodustoode, kuid kallim.
Jobst, Elvarex Soft CCl2, HIND 405 eur. Haigekassa tasub ka selle toote puhul 324 eur.

ARVUTUSKÄIK KLIENDILE: Kliendi soodustus tootele on sama, kui seda on odavaima toote Haigekassa kompenseeritav osa ehk 405eur-324eur=81eur Enam ei ole omaosalus 10% vaid juba 20%. Sukkpäste soodushind samaväärse toote eest 81 eur.

See, millise hinnaga lõpuks toode saab tellitud ja mis saab olema kliendi omaosalus on ennekõike kliendi valik, sest enne tellimuse vormistamist vaatame ja katsume üle erinevad materjalid ja võimalused. Meie jaoks on oluline, et toode saaks kliendile parim ja selle kandmine saaks olema mugavaim.

Haigekassa retsepti soodustus ei ole -90% vaid KUNI -90%

Kui te soovite kasutada seda soodustust, siis pöörduge oma raviarsti või korduva toote saamiseks kuue kuu möödudes, perearsti poole ja konsulteerige kas Teie seisund vajab kompressioon sukkade ravi edasi. Või kui Teile on juba eelnevalt väljastatud ravisuka retsept, siis palun broneerige aeg ja valime ning tellime Teile kõige sobilikuma toote.