Ravisukad – mida neist arvata ja uskuda? Lükkame ümber erinevaid müüte ravisukkade teemal.

Kompressioontoodete osas on levinud palju kinnistunud väärarusaamasid, mis sukkade kasutamist aina ja aina edasi lükkavad. Kirjutame siin artiklis müütidest, mis suures osas on väärad. Miks valed arusaamad tekivad? Tihti on see sellest, et ollakse kuulnud kellegi halvast kasutajakogemusest kompressioontoodetega või olles lausa ise halva kogemuse osaliseks saanud.  Põhjused, miks kogemused ja arusaamad on kohati negatiivsed, tulevad tihti hirmust, valedest valikutest ja teadmatusest toodete valikuvõimaluste osas.

Seda, et paistes jalad, õhtune jalavalu või veenilaiendid ei ole normaalsus ja et probleemiga võiks tegeleda enne, kui see väga hulluks läheb, selle peale justkui ei tulda ja lükatakse tegutsemist aina edasi, sest olukord ei näi olevat veel liiga hull.
Jalad paistes mida teha?

Just seepärast kirjutame natuke arusaamadest, mis meieni suht igapäevaselt on jõudnud ja mis vajavad ikka ja jälle lisa selgitusi.
Erinevat infot saab ka meie FB lehelt

MÜÜT: Kui oled päev otsa jalgadel, siis on täitsa normaalne, et jalad on paistes. Jalad paistes mida teha?

Täitsa normaalne on see, kui päev otsa jalgadel olles tunned ennast väsinuna. Valutavad ja paistes jalad on aga märk mõnest probleemist. On selleks siis veenilaiendid, neeru-, südamehaigus, lümfisüsteemi mitte toimimine, eluviis. Põhjuseid võib olla palju. Soovitame igal juhul rääkida sellest perearstiga või broneeri aeg meie vastuvõtule .

MÜÜT: Mu emal olid juba paksud jalad, see on meil geenidest.

Geenidest oleneb palju tõepoolest, Kui on geneetiline soodumus veenilaienditele, siis siinkohal ei loe ei kaalunumber või eluviis. Siis tuleb ennetusega juba esimeste ohumärkide ilmnemisel tegutsema asuda. Tugisukad, tervislik eluviis ja teadlik tegutsemine hoiavad jalad tervena. Samuti ei tohi välistada teisi haigusi nagu, lipödeem ja lümfödeem.  Terapeut oskab  olukorda hinnata ja vajadusel vastava spetsialisti vastuvõtule soovitada minna.

MÜÜT: Mis see mulle ikka teeb kui jalad vett täis on.

Rasked jalad ja pidevad tursed on küll ebamugavad, kuid ei sega elamist… kuniks tekivad häirivad konnasilmad, küünehädad, seenhaigused. Need probleemid on tulem häirunud ja pidevalt seisvast lümfisüsteemist. Kui immuunsus jagades langeb, saavad pahalased jõudu juurde. Seiskunud lümfisüsteem läheb samamoodi pahaks nagu seda teeb seisev vesi tiigis. Igasugused traumad tursunud jalas paranevad kordi kauem. Toimiv lümfiringe on  eluks oluline.

MÜÜT: Ravisukad on ju vanainimese teema.

Tõsi on see selle koha pealt, et vananedes tekivad Sul terviseprobleemid ja sellega seoses ka kõikvõimalikud tursed. Tegelikult võivad aga sukki vajavad probleemid tekkida juba väga noorelt. On selleks siis mõni operatsioon, trauma, veenilaiendid. Tursete tekkepõhjused vajavad igal juhul selgitamist ja nendega peab tegelema, kuid leevendust probleemile saavad tihti anda juba ka ravisukad ning teinekord ei saagi muud teha kui toetada oma keha mehhaaniliselt ehk sukkadega.

MÜÜT: Kompressioontooted ravivad veenilaiendeid.

Ei ravi.  Ravisukad toetavad ravi, ennetavad suuremaid probleeme ning annavad leevendust.  Pikaajalisel kandmisel vaevused nagu jalgade valu, krambid, põletav kiskuv tunne, vähenevad ja haigussümptomid ei arene nii kiiresti.

MÜÜT: Ravisukad on jube ebamugavad.

Ebamugavad on need sukad, mis on valesti valitud. Nagu ükspuha, mis muu riide-esemega. Kui valid liiga suure või liiga kitsa kleidi, siis on Sul samamoodi ebamugav. Vali lihtsalt targalt ja õigesti. Selleks olemegi teinud eraldi ravisukkade poe,  et saaksime anda professionaalset abi sukkade valimisel ja mõõtmisel. Ravisukad on mugavad ja teevad olemise mõnusaks – vali õigesti.

MÜÜT: Ravisukad on koledad.

Sukad on tõesti paksemad ja tihedamad kui klassikalised sukatooted, aga ka ravisukkadel ja põlvikutel on võimalik valida värvi, lisada kivikesi, leida vahvaid mustreid. Meestele on disainitud nii delikaatsed tooted, et asjatundmatu silm ei tee vahet kompressioon- ja tavatoote vahel. Sukk ja põlvik ei pea olema vaid pruun ja must. Saab olla ka roosa ja roheline. Toote väljanägemise taha ei jää küll tänapäeval midagi.

MÜÜT: Ravisukkade kandmisel pole siis enam mõtet kui vaikselt juba parem hakkab.

Siinkohal on hea võrdlus tuua hammastega. Kui Teil on kehvakesed hambad ja augud ära parandate ning edasi enam jälle hammaste hügieeni eest ei hoolitse, tulevad augud tagasi. Sukkadega on sama asi – ravisukki peaks samamoodi igapäevaselt kandma, et probleem ei süveneks liiga suureks ja säiliks mõnus elukvaliteet. Sukad ei ravi probleemi – need ennetavad suuri hädasid, hoiavad jalad töökorras ning leevendavad tekkinud vaevuseid.

MÜÜT: Kui ma korra hakkan neid kandma, siis jäängi kandma.

Tõsi. Kui probleemide ilmnemisel oled hakanud kandma ravitoodet, siis on paranenud elukvaliteet, mis paneb kandmist uuesti ja uuest soovima. See kehtib just kergete probleemide puhul.  Mitte probleem ei sunni enamasti toodet uuesti jalga tõmbama vaid hea enesetunne. Kirjeldan seda nii, et kui on inimene ühe jalaga, siis absoluutselt kindlasti saab ta ka ilma karguta hakkama. Karguga on elamine aga palju lihtsam ja selle kasutamine üsna loomulik.
Muidugi on ka haigusi mille tõttu on tõesti suka igapäevane kandmine elulise tähtsusega ja tuleb seda kasutada terve elu.  Trombijärgselt näiteks, ei saa keha otseselt suka vajadusest aru, küll aga on kandmine eluliselt vajalik.  Kui arst on soovitanud suka kandmist, siis tuleb seda kindlasti järgida.

MÜÜT: Ravisukad on nii tugevad ja neid ei saa jalga.

Toodete jalga panemiseks on oma tehnikad ja nipid. Esmakordsel kasutamisel nõustame ja vajadusel ka füüsiliselt proovime neid jalga/kätte saada. Kuna tegemist on ravi tootega, siis mõõdutoode ongi tugevalt ümber naha,  suurema numbri valimisel ei ole sellel ravi toimet, pigem soovitame sellisel juhul klass nõrgemat survet. On olemas mitmeid spetsiaalseid vahendeid millega saab sukka jalga ja jalast ära, tuleb küsida ja uurida.

MÜÜT: Ravisukad on jube kallid.

Ei saa salata, et nende ostmine on suur väljaminek. Samas ei tea me ühtegi sukka, mis kestaks nii pikka kandmist, kui ravisukad. Ravisukad on ravisukad, sellepärast et hoida ja säilitada jalgade hea tervis ning parandada vere ja lümfiringet. See, kui oluline on tegelikult hüppeliigese piirkonnas lümfi ja verevarustus, sellest võiks vasoloogid rääkida lõputult, ja nad teevadki seda. Kui vaadata oma igapäeva kulutusi, siis üks sukapaar ei maksa rohkem kui küünetehniku, massööri või juuksuri visiit.

MÜÜT: Ravisukad hakkavad pikal reisil lennukis pigistama.

Siinkohal tuleb selgitada, et lennukisse ei sobi ennetuse eesmärgil tugevad kompressioonklassid, selleks on ikka ette nähtud nõrgemad profülaktilised tooted, mis turse tekkimisel ei hakka kohe soonima vaid hoiavad vedelikud liikumises ja suunavad mitte ei suru vereringet ja lümfiringet kinni kui ikkagi turse tekkima hakkab.  Kompressioontooted ei ole imerohi vaid abivahend, mida tuleb targalt kasutada ja valida. Kui on tekkinud vaevusi toodetega, siis palun konsulteerida spetsialistiga, kes igapäevaselt tegeleb selliste probleemidega. Fitter, eesti keeles kompressiooni nõustamisega tegelev terapeut, tegutseb  Sherlock Holmesina ja mõtleb kaasa ja proovib mõista, miks murekoht tekkis. 

Kas Sul on äkki mõni kindel veendumus antud teemal. Kui tahad äkki meiega midagi jagada, siis tee seda kindlasti kirjuta julgelt kylli@mediplus.ee

Ehk oleme oma artiklis nüüd Teile mõnes osas südamerahu andnud ja saate teha julgemalt järgmised sammud oma probleemide lahendamise suunas. Loomulikult ootame Sind rõõmsalt meie kaupluses – Mustamäe Tervisekeskuses.