rasedate sukapüksid

Rasedus ja veenilaiendid ehk veenilaiendid raseduse ajal – kuidas nendega toime tulla?

Lapseootus on õnnis aeg, aga kehale on see kõik suureks koormuseks. Rasedus ja veenilaiendid jalgadel ning häbememokkadel ei ole ebaharilik teema. Küll aga on see diskreetne teema.

Rasedusega kaasnevad veenidega seotud probleemid on täiest normaalne, sest veeni seinad muutuvad tulevase ema kehas elastsemaks, et mahutada liigne vedelik, mis tekib raseduse ajal naise kehas. Pindmine veenisüsteem venib ja on rohkem näha. Hormoonide mõjul muutub sidekude nõrgemaks, mis on tähtis sünnitamiseks, kuid pole hea noore ema säärte tervisele. Veenilaiendid häbemokkadel pole ennekuulmatu ja ebatavaline probleem.

Võta mure korral kindlasti ühendust, kas kylli@mediplus.ee või broneeri kontsultastiooni aeg

Mida teha, et veenilaiendeid ei tekiks?

  • Kõige rohkem on veenilaiendite ennetamisel abi sellest, kui loobud pikalt paigal istumisest, võimled regulaarselt, ei istu jalg üle põlve ja kannad madalaid mugavaid jalanõusid.
  • Kui märkad, et sul võivad siiski tulla veenilaiendid, või oled riskigrupis, siis kanna raseduse ajal või raseduse lõpuosas ravisukki.
  • Ravisukk tuleb valida õige survetugevuse ja mõõduga. Nii on see Sulle mugav ja toimib hästi.
  • Sukad peaks jalga tõmbama hommikul enne esimest püstitõusmist. Meie juures anname sellekohased põhjalikud näpunäited.
  • Ka on ravisukkasid soovitav kanda juhul, kui sul seisab raseduse ajal ees pikem istumine – näiteks lennureis. 
  • Kui sul on oht veenilaiendite tekkeks, siis vältida võiksid saunas käimist.

Kas raseduse ajal tekkinud veenilaiendid jäävadki alles?

Enamasti kaovad veeniprobleemid peale imetamise lõppu. Kui aga suguvõsas esineb veeniprobleeme, siis võib selline seisund jäädagi ja sealt edasi areneda veenilaienditeks. Veenilaiendite tekkimine on otseselt seotud geneetilise eelsoodumusega ja hormonaalse kõikumisega, ka kehakaalu kõikumisega ning vähese liikumisega. Iga uue rasedusega kasvab venoossete probleemide tekkimise oht.
Et mitte oma jalgu “käest ära lasta” on mõistlik tegeleda regulaarselt kompressioonraviga (põlvikud, sukad, sukapüksid).

Just sedasi toimis ka Marimell. Loe tema kogemust kompressioonsukkadest SIIT

Veenilaiendite probleemiga ei pea alati minema kirurgi vastuvõtule, suka konsultatsiooni ja mõõtmisega saab aidata kogenud lümfiterapeut, kes oskab soovitada sobiva toote ja surveklassi ning hinnata raseda võimekust jalga tõmmata sukk- või sukapüksid. Tänapäeval on loodud rasedatele supermugavad tooted. Mõned kuud kompressioon sukkpükse kanda polegi nii hirmutav.
Hoides raseduse ajal veenid kontrolli all, on jalad ja probleemised piirkonnad korras ka peale sünnitust.

.

Veresoontekirurg Dr. Veronika Palmiste on kirjutanud oma FB lehel

“Paar korda kuus satub minu vastuvõtule teise või kolmanda trimestri rase, kes on väga mures oma jaja veenilaiendite pärast. Käesolev tekst on tehtud selleks, et see jõuaks raseda naiseni, enne kui ta hakkab oma veenilaiendite pärast kirurgi vastuvõtule regsitreeruma.Minu arvates ei peaks rase minema veenilaiendite tõttu kirurgi konsultatsioonile! Mitte keegi meist ei hakka rasedale pakkuma kirurgilist või mingit muud tüüpi veenilaiendite korrektsiooni – seega tunne pärast konsultatsiooni, et mitte midagi ei muutunud, on garanteeritud.

Veenilaiendid on väga sage krooniline haigus nii meeste kui naiste hulgas. Tegemist on geneetilise eelsoodumusega ning haigus on hormonaalsest kõikumisest sõltuv. Kui veenilaiendid olid juba enne rasedust, siis on täiesti loomulik, et raseduse jooksul veenilaiendid muutuvad ulatuslikumaks ning rohkem märgatavaks. See, mida nii ämmaemand kui ka perearst räägib kompressioonravist suka ja sukkpüksiga, on täiesti õige! Rase, kes soovib oma veenilaiendite haigust läbi raseduse kontrolli all hoida, peab kandma regulaarselt kompressioonravi. Mõnikord küsivad minult patsiendid, kas veenilaiendid jalgadel on vastunäidustus normaalseks sünnituseks. Vastus sellele küsimusele on “ei”. Lohutuseks – kuigi jalg võib raseduse käigus päris kohutav välja näha, pole mõtet meelt heita! Raseduse ja imetamisperioodi lõppedes läheb tekkinud veenilaienditest väga palju tagasi ning jääkleidu võime hiljem korrigeerida.Aga iga asja jaoks on oma aeg ning koht. Pole mõtet oma ootusaega veenilaiendite pärast muretsemisega ära rikkuda!”

Kust osta ravisukkasid ja kuidas neid valida?

Laia valiku standardmõõdus kompressioontooteid leiad meie e-poest


Kui ravisuka teema on Sinu joaks uus, siis broneeri kontsultastiooni aeg või astu läbi meie kauplusest, Mustamäe Tervisekeskusest, kus Sind aitavad oma ala spetsialistid.

Ravisukka vali targalt sest vaid sedasi toimivad need kõige paremini.